Drabiny są tak codziennym narzędziem, że wielu pracowników uważa je za coś oczywistego. Kupując nowy, ważne jest, aby najpierw zadać sobie kilka pytań, aby upewnić się, że wybierasz odpowiednią drabinę do pracy. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc:

Krok 1 – Wybierz odpowiedni styl drabiny
Istnieje wiele różnych typów drabin, więc pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego stylu do pracy. Różne typy drabin zapewniają bezpieczeństwo i produktywność podczas wchodzenia lub stania. Używanie niewłaściwego rodzaju lub po prostu ignorowanie ograniczeń sprzętu wspinaczkowego może spowodować upadek lub poważne obrażenia. Wielu użytkowników zna tylko podstawowe drabiny schodowe i przedłużające. Grainger oferuje jednak drabiny specjalne, w tym platformy, dwustopniowe, teleskopowe drabiny wielopoziomowe, trójnogi, rusztowania i inne modele. Koniecznie przejrzyj cały nasz asortyment, aby znaleźć idealny dla siebie.
Krok 2 – Wybierz odpowiednią wysokość
Aby mieć pewność, że wybierzesz drabinę najlepiej odpowiadającą Twoim potrzebom, postępuj zgodnie z tabelą bezpieczeństwa wysokości firmy Werner pokazaną poniżej. Drabiny rozsuwane powinny być o 7 do 10 stóp dłuższe niż najwyższy punkt podparcia lub punkt styku, którym może być ściana lub linia dachu. Zapewni to wystarczającą długość dla prawidłowego ustawienia, zachodzenia na siebie sekcji drabiny, ograniczenia wysokości najwyższego poziomu stania oraz, w stosownych przypadkach, przedłużenia drabiny powyżej linii dachu. Najwyższy poziom stania to cztery szczeble od góry.
Najwyższy dopuszczalny poziom stania na drabinie to dwa stopnie w dół od góry. Osoba stojąca wyżej może stracić równowagę i upaść. Maksymalna bezpieczna wysokość dosięgnięcia osoby jest o około 4 stopy wyższa niż wysokość drabiny. Na przykład, typowa osoba może bezpiecznie osiągnąć 8 stóp na 4-stopowej drabinie.
Krok 3 – Wybierz wydajność (wskaźnik obciążenia)
Drabiny są zaprojektowane tak, aby bezpiecznie utrzymać określony ciężar. Większość drabin ma pięć różnych stopni pracy, które są określane na podstawie stopnia i typu. Obciążenie to maksymalna bezpieczna nośność drabiny. Ciężar osoby w pełni ubranej oraz wszystkich narzędzi i materiałów przenoszonych na drabinie musi być mniejszy niż zakres obowiązków.
Drabiny są również budowane tak, aby sprostać wymaganiom różnych zastosowań. Na przykład drabina używana często na placu budowy przez wytrzymałych pracowników powinna być zazwyczaj mocniejsza i mieć odpowiednio wyższą klasę obciążenia niż drabina używana przez lżejszą osobę do lekkich prac domowych. Pracownikom należy doradzić, aby wzięli pod uwagę zarówno ciężar, jaki będzie spoczywał na drabinie, jak i rodzaj pracy oraz wybrali odpowiednią klasę drabiny, która jest przeznaczona do przewidywanego użytkowania.
Terminologia stopni drabinkowych, ocen pracy i typów może początkowo być myląca. Pamiętaj, że wskaźnik obciążenia to maksymalna bezpieczna nośność drabiny. W związku z tym wskaźniki obciążenia są opisywane w funtach, na przykład drabina typu IA o obciążeniu 300 funtów, zaprojektowana do bardzo ciężkich zastosowań profesjonalnych, w których całkowita waga drabiny nie przekracza 300 funtów.
Krok 4 – Wybierz odpowiedni materiał
Ostatnim krokiem przy wyborze odpowiedniej drabiny jest dobór odpowiedniego materiału. Grainger oferuje drabiny wykonane z włókna szklanego i aluminium. Każdy materiał ma cechy, które sprawiają, że najlepiej nadaje się do określonych zastosowań lub jeden materiał może po prostu pasować do osobistych preferencji użytkownika. Na przykład potencjalny kontakt z przewodami elektrycznymi lub nieprzyjazne środowisko, takie jak ekspozycja na określone chemikalia lub przechowywanie na zewnątrz, powinno mieć duży wpływ na wybór materiału.